Синең чират: Татарстанда яшьләр форумнары старт алды

2024 елның 20 августы, сишәмбе

Яшел Үзәндә 19 августта беренче «Синең чират» форумы узды. Аннары ул Татарстан Республикасының тагын алты шәһәрендә узачак. Ул республикада яшәүче яшьләргә төбәктә булдырылган мөмкинлекләр турында сөйләүгә, шулай ук аларны Татарстанның яшьләр көн тәртибенә кертүгә юнәлдерелгән. Җиде район турында җиде кыска метражлы фильм мирас булачак, аларны форумда катнашучылар үзләре төшерәчәк. Бу хакта матбугат конференциясендә ТР Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков хәбәр итте.

«Синең чират» форумы «Мәгариф» милли проектының «яшьләр өчен төбәк» яшьләр сәясәтен комплекслы үстерү программасы кысаларында Яшьләр эшләре буенча Федераль агентлык (Росмолодежь) һәм Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы ярдәмендә гамәлгә ашырыла.

«Бу фильмнар өчен сценарийны яшь кешеләр үзләре язачагы аеруча мөһим һәм кыйммәтле. Моның өчен иҗади хакатон булдырылачак, анда үз районы турындагы картинаның гомуми концепциясе буенча үз идеяләре һәм теләкләре белән уртаклашырга теләүчеләр чакырыла. Без мондый төр продукт киң таралачак дип саныйбыз», — дип билгеләде министр.

Форум программасы өч зур блокка бүленә: интерактив, мәдәни һәм үстерү.

«Без Татарстан шәһәрләрендә һәм районнарында яшьләр өчен мәйданчыклар оештыруны дәвам итәбез. Бу юнәлештә тагын бер шундый корал -  Синең чират форумы булачак», - дип өстәде Ринат Садыйков.

Яшел Үзән форум узган беренче шәһәр булды. Анда 350дән артык кеше булды, аларның күбесе мондый чараларда беренче тапкыр булды, дип сөйләде республика шәһәрләрендәге «Синең чират» форумнары башкарма директоры Андрей Егоров.

«Без мәйданчыкны безнең интерактив программа урамда узсын өчен сайлыйбыз, парк яны зоналарына һәм скверларга өстенлек бирәбез, үтеп баручылар үтеп китмәсен, ә безгә экскурсияләргә күз салсын өчен. Мондый кешеләр кичә дә Яшел Үзәндә булды», - дип аңлатты Егоров.

Спикер сүзләренчә, интерактив программа коммерцияле булмаган яшьләр оешмалары күргәзмәсен, Татарстан брендларыннан продукция маркетын, яшь гаиләләр өчен фотосессияләрне, мастер-классларны һәм башкаларны үз эченә ала.

Үсеш блогы барышында катнашучылар яшьләр көн тәртибендәге актуаль темаларга лекторийлар, практикумнар һәм тренировка программаларына йөри алалар, психология, сәяхәтләр турында күбрәк белә алалар, биредә булачак фильмнар өчен сценарийлар да эшләнә.

Ә йомгаклау чарасы һәр шәһәрдә республиканың иң яхшы башкаручыларыннан диджей-сетлар белән кичә булачак.

«Синең чират» форумы 21 августтан 30 августка кадәр республиканың түбәндәге шәһәрләрендә дәвам итәчәк: 21 августта Буада, 22 августта Бөгелмәдә, 24 августта Яр Чаллыда, 26 августта Түбән Камада, 28 августта Чистайда, 30 августта Казанда.

Форумга күрше районнардан да яшьләр чакырыла. Форумга керү барлык теләүчеләр өчен дә ачык, рәсми сайтта теркәлү. Үткәрү урыннарын проект сайтында белергә була.

Чаралар программасы:

12.00 сәгатьтән 19.00 сәгатькә кадәр күргәзмәләр, мастер-класслар, фотосессияләр, карьера консультацияләре һәм татар маркеты оештырылачак;

12.30 дан 18.00 гә кадәр барлык теләүчеләр өчен ачык программа, ә яшьләр белән эшләү буенча белгечләр өчен тренинг программасы һәм практикум узачак;

18.00 сәгатьтән 19.00 сәгатькә кадәр ачык мәдәни программа, анда татар диджейлары авторлык программасы белән чыгыш ясаячак.