Татарстаннан яшүсмерләр медиакомандасы «МедиаПритяжение» Бөтенроссия проектында җиңү яулады

2024 елның 4 сентябре, чәршәмбе

Алдынгылар хәрәкәте «МедиаПритяжение» бөтенроссия проекты җиңүчеләренең исемнәрен атады. Бүләкләү тантанасы Санкт-Петербургның 300 еллыгы паркында «МедиаБУМ» фестивалендә узды. Мәскәү, Санкт-Петербург, Ленинград, Пенза, Кемерово һәм Тверь өлкәләреннән, Марий Эл Республикасыннан, Татарстан Республикасыннан һәм Удмуртия Республикасыннан 11 финалист лаеклы бүләкләр алды.

«МедиаПритяжение» бөтенроссия проекты инде өченче тапкыр уза һәм мәктәп укучыларына, студентларга һәм педагогларга медиасфера белән танышырга мөмкинлек бирә. Экспертлар белән эшләү нәтиҗәсендә Алдынгылар төрле юнәлешләр буенча мөһим практик күнекмәләр ала һәм төбәкнең һәм хәтта илнең мөһим вакыйгалары турында кызыклы контент тудыра.

Ярты ел дәвамында хәрәкәтнең өлкәннәр һәм яшьләр проектның төбәк һәм федераль этабы биремнәрен үтәделәр, мәгълүмати-агарту курсын үттеләр, практик биремнәрне чиштеләр. Финалда 33 катнашучы үз көчләрен күрсәтте. «ВКонтакте» социаль челтәрендә фото һәм видеоматериаллар белән тулыландырылган тематик постлар индивидуаль катнашучылар өчен бирем булды. Командалар исә репортаж яки фотосурәтләр һәм видеороликлар белән Мәкаләләр әзерләргә һәм бастырырга тиеш иде.

«МедиаПритяжение» проекты яшьләрнең медиасферага зур кызыксынуын күрсәтте. Ярты ел эчендә 150 000нән артык бала һәм өлкәннәр проектның төрле форматларында катнашты, уку курслары үтте, иҗади биремнәр башкарды. Петербургта узган финалда катнашучылар үз медиапроектын эшләргә тиеш иде, алар моны профессиональ дәрәҗәдә башкарып чыктылар. Җиңүчеләрне ачыклау авыр булды, барлык катнашучылар да югары бәягә лаек булды. Шуңа күрә без ирешелгәннәрдә генә тукталып калмыйбыз һәм хәрәкәт белән бергә булачак медиаспециалистлар белән эшне дәвам итәргә планлаштырабыз», - дип сөйләде Г.В. Плеханов исемендәге РЭУның «Медиа беренче академиясе» институты директоры, Россия телевидениесе академиясе әгъзасы, тележурналист, «Россия 1» телеканалында «Яңалыклар» тапшыруын алып баручы Эрнест Мацкявичус.

Эшләрне бәяләү нәтиҗәләре буенча Эксперт советы 11 номинациядә җиңүчеләрне сайлады: «МедиаСтажер», «МедиаСпециалист», «МедиаПрофи», «МедиаКоманда», «Медиацентрлар», «МедиаПедагог», «МедиаНаставник» һәм «МедиаСемья». Экспертлар «Медиаүзәкләр» номинациясендә командаларның проектларына аерым бәя бирделәр һәм берничә җиңүчене сайладылар: хәрәкәтнең төбәк бүлеге базасында үзәкне оештырган өчен беренчеләрдән булып Яр Чаллыдан килгән яшүсмерләр пиар-командасына җиңү бирелде.

«Яр Чаллы командасы «Медиапритяжение» бөтенроссия проекты финалында тырышып эшләде. Без фестиваль атрибутикасын һәм «медиаүзәк» дәрәҗәсендәге кейсыбызны алдык, аны үтәү өчен грамоталы контент булдыруда барлык осталыкларыбызны күрсәтергә кирәк иде. Берничә көн без барлык төрләре белән лонгрид булдырдык. Видео төшердек, күләмле текст яздык, фотографияләр ясадык, креатив карточкалар дизайнладык. Әлеге тема фантазия өчен киңлек бирә, шуңа күрә без контент булдыру өчен буш вакытны бер минут та терәм итмибез. Без барысы да килеп чыгачагына ышана идек, һәм ирештек тә! Без өйгә җиңү белән кайтабыз!» - дип сөйләде Яр Чаллыдан Юлия Медведкина.

Проект финалы вакытында алдынгылар үз сәләтләрен күрсәтеп кенә калмыйча, күп яңалыкларны да белә алдылар. Мәсәлән, хәрәкәт катнашучылары Төньяк башкала буенча төрле экскурсияләрдә булдылар һәм «Ленфильм» киностудиясен, сәяси тарих музеен, атом станциясен, «Российская газета» газетасы һәм «Санкт-Петербург» телеканалы редакцияләрен, VK, Петровск акваториясен һәм Россия тимер юллары музеен күрделәр.

Россия балалар һәм яшьләр хәрәкәте Россия Президенты Владимир Путин күрсәтмәсе буенча оешкан, аның оештыру җыелышы 2022 елның 20 июлендә узган. Алдынгылар хәрәкәте үз атамасын Мәскәүдә 18-20 декабрьдә узган Россия балалар һәм яшьләр хәрәкәтенең I съездында тавыш бирү нәтиҗәләре буенча алды. Делегатлар шулай ук 12 эш юнәлешен һәм 11 уртак кыйммәтне расладылар, алар арасында «Тормыш һәм дәрәҗә», «Патриотлык», «Игелек һәм гаделлек», «Иҗади хезмәт», «Ныклы гаилә» һәм башкалар. Катнашучыларның төп миссияләре арасында — «Россия белән булу», «Кеше булу», «Бергә булу», «Хәрәкәттә булу», «Алдынгы булу». Хәрәкәтнең эшчәнлеге ял итүне оештыруга, һәрьяклап үсеш һәм үз-үзеңне тормышка ашыру өчен мөмкинлекләр тудыруга, шулай ук балаларның һөнәри юнәлеш алуына юнәлдерелгән. Хәрәкәткә алты яшьтән керергә мөмкин. Катнашучылар башлангыч гомуми, төп гомуми, урта һөнәри һәм югары белем бирү программалары буенча белем алучы балигъ булмаганнар булырга мөмкин.