«Кайтам»: Татарстан бөтен Россиядән булачак аграрийларны җыячак

2021 елның 18 августы, чәршәмбе

Бөтен Россиядән аграр югары һәм урта махсус уку йортларының 200дән артык студенты «Кайтам» мәгариф программасында катнашачак. Чара 12-16 сентябрь көннәрендә Лаеш районының «Звездный» укыту һәм сәламәтләндерү үзәгендә узачак. Гаризаны 2021 елның 5 сентябренә кадәр тапшырырга мөмкин. Бу хакта бүген «Татар-информ» мәгълүмат агентлыгында узган матбугат конференциясендә хәбәр иттеләр.

Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министры урынбасары Ринат Садыйков сүзләренә караганда, республикада дәүләт яшьләр сәясәте өлкәсендә 800дән артык проект һәм чара тормышка ашырыла. Әлеге проектларның һәм чараларның 70% артыгында республиканың авыл муниципаль районнары яшьләре катнаша.

«Безнең өчен, яшәү урынына карамастан, һәр яшь кешенең үз-үзен тормышка ашыру өчен тигез мөмкинлекләр алуы мөһим. "Кайтам" - республика өчен уникаль һәм мөһим проект, аның кысаларында без Татарстанның авыл яшьләрен генә түгел, бөтен Россияне дә берләштерәбез. Проекттан без, авыл яшьләре өчен социаль юнәлешле проектлар күбрәк булсын өчен нинди юнәлештә көчәюебез кирәклеген, алар сыйфатлырак һәм нәтиҗәлерәк эшләсен өчен җитди нәтиҗәләр көтәбез», – дип ассызыклады Ринат Садыйков.

«Министрлык үз чиратында белгечләрне авылга җәлеп итү өчен мөмкин булган барлык чараларны күрә. Яшь белгечләргә югары уку йортларын тәмамлаучылар өчен 300 мең сум күләмендә бер тапкыр бирелә торган акчалата ярдәм, техникумны тәмамлаучылар өчен 150 мең сум, төп хезмәт хакына бюджеттан ай саен 7 500 сум, чыгарылыш сыйныф укучыларының ике категориясенә ел дәвамында өстәмә түләүләр каралган. Шулай ук "50/50 программасы" эшли, аның кысаларында студент авыл хуҗалыгы предприятиесе дәрәҗәсенә әверелә һәм максатчан юнәлеш ала, ә аннан соң авыл җирлегенә эшкә кайтырга һәм яшәргә мөмкинлек бирә, – дип сөйләде Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Марсель Мәхмүтов.

"Кайтам" проекты – ул дүрт көнлек лагерь гына түгел, ул авыл хуҗалыгы комплексында кадрлар белән тәэмин ителешне киләчәктә зур эшкәртүгә җибәрү өчен старт та. Әйтик, агымдагы елның октябрендә үк «Һөнәре буенча иң яхшысы» бәйгесендә җиңүчеләрнең 24 төркеме Хорватиягә ике атналык стажировка үтәргә барачак. Шулай ук авыл хуҗалыгында яшәүчеләр арасында киләчәк һөнәрләрен үзләштерү буенча проект эшләү планлаштырыла. Аның кысаларында без инде дүрт ил белән эшләячәкбез, аларда бу һөнәрләр бар инде», – дип уртаклашты «Татарстан Республикасы Аграр яшьләр берләшмәсе» төбәк иҗтимагый оешмасы рәисе Диләрә Шувалова.

Катнашучыларны сайлап алу дәвам итә һәм конкурс нигезендә бара, катнашу өчен сылтама буенча форманы 5 сентябрьгә кадәр тутырырга кирәк. Туклану, яшәү һәм трансфер Казан – проектны үткәрү урыны – Казан кабул итүче як тарафыннан түләнә.