Бөтен Россиядән студентлар Татарстанда Лига форумында җыелачак

2024 елның 6 июле, шимбә

«Лига форум» студентлар мәгариф форумына гаризалар кабул итүне озайттылар. Форумда Россия Федерациясе гражданнары һәм 16 яшьтән 35 яшькә кадәрге чит ил гражданнары катнаша ала. Теләүчеләр 15 июльгә кадәр https://ligastudentov.com сайтында гариза бирә ала.

Студентлар Лигасы Президенты-чараны оештыручы Шамил Якупов сүзләренчә, ел саен форумда бөтен Татарстаннан һәм Россиядән 900 студент катнаша. Быел форум «Югары нефть мәктәбе» Әлмәт дәүләт технология университеты территориясендә 3-19 август көннәрендә узачак. Көллият һәм университет студентлары өчен Татарстан Республикасында иң масштаблы форумнарның берсе булачак. Форумның темасы – «Хыял гамәлләр тели». Форум кысаларында катнашучылар профессионаллардан һәм үз эшенең лидерларыннан гамәли белем алачаклар, командалар һәм проектлар белән идарә итү күнекмәләренә ия булачаклар, спорт һәм мәдәни-массакүләм чараларда катнашачаклар. Форум программасы яшьләрнең үз-үзләрен тормышка ашыру өчен шартлар тудыруга юнәлдерелгән һәм «Мәгариф» милли проекты максатларына туры килә.

«Форум-Татарстан студентларының флагман проекты, ул бөтен республика һәм Россиядән укучыларның аралашуына, шулай ук аларның талантларын ачыклауга һәм инициативаларга ярдәм итүгә юнәлдерелгән иң нәтиҗәле чишелешләрнең берсе. Проект 2014 елдан бирле ТР рәисе Рөстәм Миңнеханов ярдәме белән гамәлгә ашырыла. Ел саен форумда бөтен Татарстаннан һәм Россиядән 900 студент катнаша», - дип билгеләп үтте ТР Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков.

Форум 3 сменадан торачак:

- «Профессионаллар Лигасы» сменасы (3-7 августтан) Урта һөнәри белем бирү оешмаларының студент яшьләрен 8 юнәлеш буенча трекларда катнашучыларның потенциалын үстерү һәм ныгыту өчен җыя.

- «Университетлар Лигасы» сменасы (9 августтан 13 августка кадәр) студентларның мөмкинлекләрен көчәйтү һәм 10 юнәлеш буенча студентлар трекларын үстерүнең яңа формаларын эзләү өчен югары белем бирү оешмаларының студент яшьләрен җыя.

- «Җитәкчеләр Лигасы» сменасы (15 августтан 19 августка кадәр) студент яшьләр белән эшләүнең төп тенденцияләрен формалаштыру өчен студентлар мохитенең һәм яшьләр сәясәтенең уңай үзгәрешләренең төп драйверларын җыя.

Белем бирү трекларының һәр сменасының басымы нәтиҗәле хезмәттәшлекнең тотрыклы нокталарын булдыруга, катнашучыларның идарә итү күнекмәләрен ныгытуга һәм студент яшьләренең кыйммәтләренең яңа компасын формалаштыруга юнәлдереләчәк.

Форумны Татарстан Республикасы Хөкүмәте һәм Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы ярдәмендә «Татарстан Республикасы Студентлар лигасы» төбәк яшьләр иҗтимагый оешмасы оештыра.